masaże

Co to jest masaż :

Masaż jest  sprężystym odkształceniem ciała. Za każdym razem, gdy masażysta odejmie rękę od masowanego miejsca – tkanki i narządy powracają do poprzedniego kształtu. Zabiegi masażu znane już były tysiące lat temu. Wykonywano je już  w starożytnym Egipcie i Chinach. Hipokrates uważał, że masaż powinien być uzupełnieniem gimnastyki leczniczej. Greccy lekarze zalecali go wraz z postem, ćwiczeniami, przechadzkami i kołysaniem chorego. W rzymskich termach podczas masażu wcierano wonne olejki, a niewolnicy mieli wąskie specjalizacje: jedni szczotkowali ciało, inni masowali i nastawiali stawy, a jeszcze kolejni głaskali łabędzim puchem.

Czemu służy masaż : Masaż ma na celu rozluźnić ciało, przywrócić mu właściwe napięcie i ukrwienie, wyciszyć, ułatwić odpływ chłonki i krwi żylnej z tkanek oraz narządów. Dobrze wykonany zabieg stymuluje wydzielanie hormonów, m.in. przeciwbólowych endorfin, serotoniny, która poprawia nastrój, i histaminy, powodując rozszerzenie naczyń. Przyspiesza także regenerację.

Masaż klasyczny jest formą oddziaływania na poszczególne tkanki u Pacjenta. Zabieg ma na celu wpłynąć nie tylko na struktury wyczuwalne palpacyjnie w organizmie, ale również na poszczególne narządy dla wywołania odczynów fizjologicznych.
Masaż ten likwiduje zgrubienia i stwardnienia różnego rodzaju  pochodzeń mięśniowych. Przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Służy do stymulowania procesów wymiany tlenu i dwutlenku węgla w mięśniach. Uaktywnia miejscowy przepływ krwi i limfy. Ma działanie przeciwbólowe.
Masaż segmentarny to zabieg oddziałujący również na różne tkanki w organiźmie, wykonywany na poszczególnych segmentach  idąc  od dołu do góry.  W masażu tym wykorzystujemy techniki z masażu klasycznego, ale dołączając specjalne chwyty. Oddziaływanie w poszczególnych segmentach ma celu likwidowanie zmian powierzchownych, a następnie głębokich. Czas trwania jednej „części segmentarnej” wynosi około 20-30 minut. Liczbę zabiegów określa skuteczność leczenia. Po zlikwidowaniu wszystkich zmian odruchowych należy zakończyć terapię segmentarną.
Masaż sportowy jest zabiegiem manualnym, w którym wykonujemy ruchy adekwatne do dyscypliny sportu uprawianej przez masowanego Pacjenta.
Celem tego masażu jest minimalizacja zmian patologicznych, które najczęściej występują z powodu obciążenia organizmu treningami danej dyscypliny. Masaż sportowy w zależności od techniki i czasu wykonania może spełniać różne funkcje: daje możliwość rozgrzania się przed treningiem lub zawodami; może spełniać funkcję regeneracyjną –  mając na celu regenerację poszczególnych tkanek; lub leczniczą – wspomagając leczenie kontuzji powstałych m.innymi  na skutek przeciążenia.
Masaż izometryczny składa się z trzech etapów: przygotowawczego (rozgrzanie tkanek) , zabiegu właściwego (wywołanie i masowanie maksymalnie napiętego mięśnia) i końcowego (doprowadzenie do rozluźnienia mięśnia) . Ma na celu przede wszystkim wpłynąć na wzrost masy mięśniowej m.innymi przez pobudzenie receptorów oddziałujących w odpowiedni sposób na układ nerwowy. Zabieg ten najczęściej stosowny jest przy niedowładach bądź zanikach mięśniowych. Można go również stosować w kuracjach odchudzających i antycelulitowych.
Masaż relaksacyjny – to zabieg, którego głównym celem jest poprawa stanu psychosomatycznego Pacjenta przez odprężenie umysłu i ciała oraz zniwelowanie skutków stresu i zmęczenia. Masaż ten polega na mechanicznej stymulacji tkanek przy pomocy rąk terapeuty. Zabieg oddziałuje na skórę. tkanki: łączną i tłuszczową, mięśnie, więzadła, ścięgna, powięzi, zakończenia nerwowe w skórze, układy: krwionośny i limfatyczny, oraz na układy: nerwowy i hormonalny. Dzięki efektom, które wywołuje jest stosowny w profilaktyce wielu chorób.  Masaż relaksacyjny m.innymi normalizuje napięcie mięśniowe, poprawia jędrność skóry i tkanki podskórnej, pozwala ukoić zmysły, wzmacnia układ odpornościowy i hormonalny, pomaga zregenerować energię  przywracając wewnętrzną równowagę organizmu i jego naturalne siły do samoregulacji, sprzyja redukcji bólu i dolegliwości powstałych na podłożu psychosomatycznym. Zabieg składa się z serii chwytów takich jak: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uściski i roztrząsanie. Zawsze kończy go długie podłużne głaskanie zapewniające uspokojenie i wyciszenie Pacjenta.