Refleksologia

Refleksologia to technika pracy, która pomaga zharmonizować wszystkie nasze systemy: umysłowy, emocjonalny i fizyczny. Podczas zabiegu pobudzanych jest sześć głównych meridianów. Koncepcja meridianów (kanałów energetycznych) stanowi podstawę, na której opiera się praktyka akupunktury. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej energia życiowa przepływa przez ciało właśnie wzdłuż meridianów. Stagnacja energii w którymkolwiek z kanałów jest przyczyną choroby. Sześć meridianów – które przenikają przez główne narządy- znajduje swoje odzwierciedlenie w stopach, a w szczególności w palcach. W związku z tym pobudzanie stóp pomaga oczyścić blokady w meridianach i wpływa pozytywnie na proces samoleczenia organizmu. Refleksologia widzi bezpośredni związek pomiędzy emocjami, a chorobą fizyczną, dlatego doskonale radzi sobie z psychosomatycznymi dolegliwościami.

Wskazania do zabiegu:

  • Zaburzenia snu, nerwowość i stres, stany lękowe.

W zaburzeniach snu masaż odpowiednich stref refleksyjnych pomaga uzyskać spokojny i głęboki sen. Ponadto zmniejsza napięcie nerwowe np.przed egzaminami lub w trudnych sytuacjach , na przykład tzw. wypalenia zawodowego i jednocześnie służy redukcji stresu nawet do 80 %. Masaż stref refleksyjnych na stopach w połączeniu z innymi sposobami leczenia może wpłynąć korzystnie nawet na stany lękowe i łagodne, depresyjne zaburzenia nastroju.Refleksologia można też stosować we wszystkich chorobach psychosomatycznych.

  • Bóle głowy i nerwobóle.

W przypadku bólów głowy i migreny tradycyjna medycyna stosuje często silne leki. Leki te mają niekiedy znaczne działanie niepożądane . Celem zabiegu refleksologii jest wydłużenie okresów między napadami bólu głowy, łagodzenie ostrych bólów i zmniejszenie ilości przyjmowanych leków. W przypadku nerwobólów tradycyjna medycyna ogranicza się do zalecenia różnych leków. Fachowo wykonany masaż stref refleksyjnych na stopach może złagodzić subiektywne dolegliwości i również tu może wydłużyć okresy bezbólowe, lub całkowicie je wyeliminować.

  • Zaburzenia układu pokarmowego.

Zaburzenia układu pokarmowego, począwszy od przewlekłych bólów, po zaparcia, hemoroidy, choroby biegunkowe, brak wchłaniania, wrzody i polipy,dzięki refleksologii i odpowiednio dobranej diecie często ustępują już po kilku lub kilkunastu zabiegach.

  • Zaburzenia hormonalne

Bywają dni przed miesiączką lub czas dolegliwości w okresie menopauzy, kiedy różne nieprzyjemne objawy wpływają bardzo niekorzystnie na jakość życia. Na objawy wywołane wahaniami stężenia hormonów bardzo dobrze oddziałuje masaż stref refleksyjnych stóp. Podczas zabiegu refleksotterapii szczególną uwagę poświęca się na refleksy: przysadki mózgowej, nadnerczy, tarczycy, jajników i macicy. U panów w trosce o gruczoł krokowy, Refleksologia dodatkowo stymuluje receptor odpowiedzialny za ten gruczoł.

  • Choroby reumatyczne.

Jest wiele chorób zaliczanych do kręgu chorób reumatycznych. Ich wspólnym wiodącym objawem jest ból, który można łagodzić lub całkowicie usunąć przy pomocy refleksologii. Seria zabiegów pozwala na zmniejszenie dawki przyjmowanych leków, oczywiście w porozumieniu z lekarzem.

  • Bóle stawów.

Bóle stawów występują często w wyniku ich przeciążenia lub są objawem tak zwanych zmian zwyrodnieniowych. Refleksologia wprawdzie nie może spowodować regeneracji kości ani chrząstki, może jednak korzystnie wpłynąć na objawy towarzyszące, jak na przykład bóle.

  • Choroby skóry.

Choroby skóry takie jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca lub trądzik ze względu na to, że są widoczne i mogą im towarzyszyć inne objawy, jak uporczywy świąd bywają dużym obciążeniem psychicznym. W połączeniu z podstawowym leczeniem danego schorzenia terapia NAS może być dobrym uzupełnieniem.

  • Choroby układu moczowo-płciowego.

Ze względu na szczególne warunki anatomiczne zapalenie pęcherza moczowego występuje stosunkowo często u kobiet. W chorobie tej pojawiają się bóle i inne przykre dolegliwości . Zapalenie pęcherza moczowego z reguły wymaga leczenia antybiotykiem, lecz wykorzystanie ziół i zastosowanie refleksologii daje bardzo dobre efekty w powrocie do zdrowia.